Son Dakika

RSS |

İlk Kıbrıslıların kalıntıları bulundu.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Arkeoloji, Kültürel Miras ve Konservasyon Merkezi, TÜBİTAK destekli yürüttüğü Tatlısu – Çiftlikdüzü kazılarında Kıbrıs’ta yaşayan ilk insanlara ait kemik kalıntılarına ulaştığını iddia etti.

UKÜ açıklamasında, “ilk Kıbrıslılardan iki farklı kişiye ait kemiklerin birinin 20 yaşlarında 150 cm boyunda bir kadına, diğerinin ise 30’lu yaşlarda bir erkeğe ait olduğunun tespit edildiği” kaydedildi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Arkeoloji, Kültürel Miras ve Konservasyon Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Müge Şevketoğlu, Tatlısu’da yaptıkları kazılar sonucu Kuzey Kıbrıs’ta eskiye ait ilk kez insan kemiklerine ulaşıldığını ifade etti.

Tatlısu – Çiftlikdüzü’nde bulunan M.Ö. 8400 yıllarına ait insan iskeleti kalıntıları ile ilgili bilgi veren Şevketoğlu, “Tatlısu’da bulunan dağınık kemik parçaları arasında, çene kemiği, kafatası parçaları, el ve ayak parmakları, vertebralar ve diğer kemiklerden yola çıkarak incelemeler yaptık. İlk Kıbrıslılardan iki farklı kişiye ait kemikler üzerinde yaptığımız incelemer sonucu dişlerin sağlıklı olması, daha önce yapılan botanik çalışmalardan bilinen tahılların yumuşak yiyeceklerden oluşan bir diyetleri olduğunu ortaya koymuştur.” dedi.

Tatlısu Çiftlikdüzü’nün, Kuzey Kıbrıs’ın şu ana kadar keşfedilmiş on bin yıl öncesine tarihlenen en eski yerleşim yeri olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Müge Şevketoğlu, Tatlısu Belediyesi sınırları içerisinde yer alan, denize yakın konuşlandırılmış yerleşim yerinden şimdiye kadar yapılan kazılarda, taş ve kerpiçten yapılmış yuvarlak planlı evler ve alçı sıvalı tekneler bulunduğunu söyledi. Şevketoğlu buluntular arasında ayrıca balıkçı oltaları, taş ve deniz kabuğundan kolye ve benzeri takılar ile Orta Anadolu menşeli binlerce volkanik cam olan “obsidyenden” kesici aletler bulunduğunu da aktardı.

Müge Şevketoğlu, insanların yaptığı aktiviteleri geride bıraktıkları eserlerden anlamanın mümkün olabileceğini belirtirken yaşamın insanlar üzerinde bıraktığı etkileri, fizyolojisini ise sadece insan kemiklerinden öğrenilebildiklerini söyledi. Şevketoğlu arkeolojik eserler üzerine bir çok kaynak ve yazı olmasına rağmen arkeolojik kazılarda bulunan insan kemikleri ve kemiklerin incelenmesinden yorumlanan hastalıklar hakkında çok az bilgileri olduğunu belirtti.

Kıbrıs kazılarında, kemiklerin, doğal şartlar ve iklim faktörlerinden dolayı günümüze kadar korunamadığını, ya da çok kötü durumda ele geçirildiğini de aktaran Yrd. Doç. Dr. Müge Şevketoğlu bunun başlıca sebebinin asitli toprak altında organik kemiklerin korunamamaları olduğunu söyledi.

Şevketoğlu, kazılarda çok az miktarda bulunan kemiklerden de o dönemin ölü gömme veya gömmeme adetlerinin, kültürün yansımasından olabileceğini ve bunun da kemiklerin günümüze kadar korunamamasının bir diğer sebebi olduğunu belirtti.

Kıbrıs Wireless

CEP2HABER
Telsim veya Vodafone aboneleri 2244′e Follow BarisGazetesi yazın, haberler cebinize BEDAVA gelsin.!Bu Habere Yorum Yap

CyprusNEWS

Ο Υπουργός Δικαιοσύνης, Ιωνάς Νικολάου, εξέφρασε την αντίθεση του στην πρόταση Νόμου ΔΗΚΟ και ΔΗΣΥ γ [...]

Σύμφωνα με τη Eurostat, τη στατιστική υπηρεσία της Ευρωπαϊκής Ένωσης, μικρή κάμψη κατέγραψε ο δείκτη [...]

Αναβολή της εκδίκασης πέντε πιλοτικών υποθέσεων που αφορούν το κούρεμα των καταθέσεων στη Λαϊκή.  Η [...]

Μετά τη συνεδρία ο Πρόεδρος του διοικητικού συμβουλίου της Ευρωπαικής Κεντρικής Τράπεζας Μάριο Ντράγ [...]

Anket

Evinizde ve/veya iş yerinizde internetiniz nedir?

Sonuçları Gör

Loading ... Loading ...

Fotograf Galerisi   Barış Gazetesi adlı kullanıcının LinkedIn profilini görüntüleyinBarış Gazetesi profilini görüntüleyin

BARIŞ GAZETESİ RESMİ İNTERNET YAYINI.
Tüm hakları Barış Gazetesi'ne aittir. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
İngilizce haberler Cyprus Mail'den , Rumca haberler Cyprus News'ten anlaşmalı olarak alınmaktadır.
Kıbrıs Haber Sitesi
Barış Gazetesi'nde yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir ve izin alınmadan hiçbir materyal kullanılanamaz. Altıntı adresi kullanılarak yayınlanan yazı ve/veya diğer materyallerde alıntı ibaresi belirgin şekilde ve kaynak linki net olarak yazılmalıdır. BARIŞ GAZETESİ basın ilkelerine uymaya söz vermiştir.

CEP2HABER
Telsim veya Vodafone aboneleri 2244′e Follow BarisGazetesi yazın, haberler cebinize BEDAVA gelsin.!

Developed by Mor Damla Internet Software